Yeni Yol Okulları IB Eğitim Programı PYP

İLK YILLAR PROGRAMI

Primary Years Programme (PYP) Nedir?

IB tarafından ilk olarak 1997 yılında tanıtılan Primary Years Programme (PYP) 3-12 yaş arasındaki öğrencilerin katılım sağlayabildiği bir eğitim programıdır. Okul içinde ve dışında eğitim sürekliliğinin sağlanması gibi amaçlar edinen PYP, disiplinler üstü bir müfredat modelini benimser. Küçük yaştaki öğrencilerin öğrenim metotlarına odaklanan ve öğrenim yöntemlerini çok daha küresel ve efektif hale getiren IB İlk Yıllar Programı, küçük yaştaki öğrencileri, daha verimli bir eğitim hayatına hazırlar.

IB Eğitim Programı PYP
PYP Kimler İçin Uygundur?

İlk Yıllar Programı, 3-12 yaş arasındaki öğrenciler için uygundur. Çocuklarının daha etkili öğrenim yöntemlerini benimsemesini isteyen, onları daha yaratıcı ve üretken bireyler olarak yetiştirmek isteyen ebeveynler PYP programını tercih edebilir.

PYP Hangi Avantajları Sunar?

İlk Yıllar Programı, öğrencilerin nasıl öğrendiğine dair güçlü bir anlayışla desteklenen, sorgulamaya dayalı ve konsepte dayalı disiplinler arası bir öğrenme ve öğretme modeli sunar. Bu öğretme modeli, saygın eğitimciler tarafından oluşturulmuş özgün bir program olduğu kadar, uluslararası ihtiyaçları da kapsayan özelliklere sahiptir.

PYP öğrencileri, kendi hayatlarında, topluluklarında ve ötesinde olumlu bir fark yaratmak için bilgi, kavramsal anlayış, beceri ve IB öğrenen profilinin niteliklerini geliştirir. Bu kazanımlar, dengeli şekilde oluşturulmuş müfredatlarla desteklenir ve müfredat içeriklerinin etkinliği ve güncelliği düzenli olarak denetlenir.Öğrenciler ayrıca, yeni ve beklenmedik zorluklara ve fırsatlara yanıt verme ve daha iyi ve daha barışçıl bir dünya için harekete geçme çevikliğini ve hayal gücünü sergilerler. Bu sayede yalnızca akademik gelişim değil, dünya bireyi olma ve farkındalık kazanma gibi kriterler de ön plana çıkarılarak öğrencilerin efektif bir kazanım sağlaması desteklenir.

PYP'yi uygulamayı seçen okullar, uluslararası düşünceye ve yerel ve küresel topluluklara ait olma duygusuna odaklanarak öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal refahını geliştirir. PYP, bağımsız ve işbirlikçi öğrenenler yetiştirerek her öğrenciyi kendi öğrenimlerinde söz, seçim sahibi olmaya teşvik eder. Tüm bu özellikleriyle PYP, yalnızca zengin bir akademik eğitim programı değil, her yönden gelişimini sürdüren bireyler yetiştirilmesine yardımcı olan bir oluşumdur.

PYP MÜFREDATINI YAKINDAN TANIYIN

Öğrenci profilinin özelliklerini geliştirmek ve göstermek, uluslararası fikirlilik için önemli bir temel sağlar. IB öğrenen profili, İlk Yıllar Programında (PYP) okul yaşamının tüm yönlerine nüfuz eder. En genç öğrencilerden okul liderlerine, ebeveynlere, eğitimcilere ve ötesine kadar öğrenme topluluğunun tüm üyeleri, IB öğrenen profilinin geliştirilmesi ve gösterilmesine yönelik bir bağlılık gösterme ve rehberlik etme sorumluluğuna sahiptir.PYP, sorgulama birimleri ve günlük pratikler aracılığıyla insan ortak noktalarını sorgulamak için fırsatlar sunar. Öğrenci profilinin günlük yaşamı, öğrencilerin kendilerini anlamalarını, başkalarına açık olmalarını kolaylaştırır ve uluslararası bilinçlerini geliştirir.

BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM FORMU

Yeni Yol