Yeni Yol Okulları IB Eğitim Programı DP

DİPLOMA PROGRAMI

Diploma Programme (DP) Nedir?

IB Diploma Programı (DP) öğrencilere dengeli bir eğitim sağlamak, coğrafi ve kültürel hareketliliği kolaylaştırmak ve uluslararası anlayışı teşvik etmek için kurulmuştur.

Program, Uluslararası Cenevre Okulundaki öğretmenler ve diğer birkaç uluslararası okulun yardımıyla birlikte oluşturulmuştur.

O zamandan beri, dünyanın dört bir yanından yenilikçi, kararlı öğretmenler ve sınav görevlileri, programın geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

IB Eğitim Programı DP
DP Kimler İçin Uygundur?

IB Diploma Programı, daha başarılı bir üniversite hayatını hedefleyen öğrenciler için uygundur. Diploma programında yer alan müfredat içerikleri, öğrencileri zorlu bir akademik hayata hazırlayarak daha aktif ve başarılı bir üniversite süreci geçirmelerine yardımcı olur. Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler, DP programı sayesinde yabancı üniversitelerin eğitim sistemlerini yakından tanıyabilir, akademik hedeflerini bu doğrultuda şekillendirebilirler.

DP Hangi Avantajları Sunar?

IB Diploma Programı, öğrencilerin hedeflerine yönelik pek çok avantaj sunar. Müfredat içeriğinin kapsamlı ve güncel oluşu üniversite hedefleri için iyi bir donanım sunarken, Extended Essay uygulamaları, öğrencilerin akademik çalışmalarda daha farklı yaklaşımlar sergilemesini ve bu yaklaşımları daha iyi şekilde ifade edebilmesini kolaylaştırır.

ÖĞRENCİLERİMİZİN GÖZÜNDEN DP PROGRAMI

SELİM İYİDİRLİ

IB ne kadar gayret gerektiren ve zorlayıcı bir program olsa da ve her gece önüme ne kadar iş gelirse gelsin, yaşayabileceğim en iyi deneyimlerden biridir.

SİNEM YILMAZ

IB bana bir birey ve bir dünya vatandaşı olabilmeyi, hem kendim hem de çevrem için etik kararlar alabilmeyi, dünyaya farklı perspektiflerden bakabilmeyi ve yeni görüşlere her zaman açık olmayı öğretti.

ELİF CEREN ERDOĞAN

Fikirlerimi ve ifadelerimi anlatarak öğrenim görmek, sosyalleşmek, bireysel ve bir takımın parçası olarak çalışmak için paha biçilemez bir fırsat.

BARAN BAYDEN

IB'nin öğretim müfredatı sayesinde okulda öğrendiklerimizi, gerçek hayatta nerede kullanacağımızı anlayabiliyorum.

DP MÜFREDATINI YAKINDAN TANIYIN

Program, mükemmel bilgi genişliğine ve derinliğine sahip, fiziksel, entelektüel, duygusal ve etik olarak gelişen öğrenciler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Müfredat, DP çekirdek ve altı ders grubundan oluşur.

Gerekli üç bileşenden oluşan DP çekirdeği, öğrencilerin eğitim deneyimlerini genişletmeyi, bilgi ve becerilerini uygulamaları için onlara alan açmayı amaçlar.
Gerekli üç bileşenden oluşan DP çekirdeği, öğrencilerin eğitim deneyimlerini genişletmeyi, bilgi ve becerilerini uygulamaları için onlara alan açmayı amaçlar.

Öğrencilerin bilginin doğası ve bildiğimizi iddia ettiğimiz şeyi nasıl bildiğimiz üzerine derinlemesine düşündükleri bilgi kuramı. 4.000 kelimelik bir makale ile biten bağımsız, kendi kendini yöneten bir araştırma parçası olan genişletilmiş makale. (Extended Essay)

Öğrencilerin bu üç kavramla ilgili bir projeyi tamamladıkları yaratıcılık, etkinlik, hizmet (CAS). Altı konu grubu şunlardır:

  • Dil ve edebiyat çalışmaları
  • Dil edinimi
  • Bireyler ve toplumlar
  • Bilimler
  • Matematik
  • Sanat
  • Her konu grubu içinde farklı dersler vardır.

DİPLOMA PROGRAMINDA KONU SEÇİMİ

Öğrenciler aşağıdaki ders gruplarından ders seçerler:

  • dil ve edebiyat çalışmaları,
  • dil edinimi; bireyler ve toplumlar
  • bilimler; matematik ve sanatlar.

Öğrenciler bir sanat dersi yerine ek bir bilim, birey ve toplum veya dil kursu almayı tercih edebilirler. Öğrenciler bazı dersleri daha yüksek seviyede (HL) ve bazılarını standart seviyede (SL) alacaklardır. HL ve SL kursları kapsam bakımından farklılık gösterir ancak aynı sınıf tanımlayıcılarına göre ölçülür ve öğrencilerin daha yüksek düzeyde daha fazla bilgi, anlayış ve beceri sergilemeleri beklenir.

Her öğrenci en az üç (dörtten fazla olmamak kaydıyla) dersi bir üst düzeyde, geri kalanını ise standart düzeyde alır.

Standart düzeydeki dersler 150 öğretim saatini alır. Daha yüksek seviye 240 ders saati kapsar.

IB YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

Öğrencilerin IB programlarında elde ettiği başarıyı uygun şekilde yönetmek son derece önemlidir. Eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler için sunduğumuz danışmanlık hizmetleri, öğrencinin hedeflerine ve becerilerine göre aldığı eğitimi en iyi şekilde değerlendirmesini destekler.

Zorlu eğitim sürecini ideal bir yol haritasıyla tamamlamak için, IB sürecinde öğrencilerin alanında uzman danışmanlarla birlikte yola devam etmelerini sağlarız. Öğrencinin hedeflerine, ihtiyaçlarına ve imkanlarına uygun bir yol haritası oluşturarak başarısını destekleriz.

BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM FORMU

Yeni Yol