Yeni Yol Okulları Eğitim Programlarımız ve Uygulamalarımız

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

ULUSLARARASI GENÇLİK ÖDÜL PROGRAMI

Ödül Programı, Edinburgh Dükü ( Kraliçe II. Elizabeth'in eşi Prens Philip) tarafından 1956 yılında Alman Eğitmen Kurt Hahn ile birlikte kurulmuştur. Her ikisi de; gençlerin, hayata hazırlanırken bazı can alıcı noktalarda eksik kalabildiğini farketmiş; bunun sonucunda da herkesin kendine göre planlayıp yapabileceği 'medeni yaşama sanatına' hizmet eden Program ortaya çıkmıştır.

Okul dışı ya da yaygın eğitimin bir parçası olan Ödül Programı, gençlerin hayata hazırlanmasında, yaşam becerileri geliştirmeleri için sunduğu fırsatlar açısından can alıcı bir rol oynar. Bu, onların özgüvenli olmalarını ve içinde yaşadıkları topluma olumlu katkıda bulunmalarını sağlar. Ödül Programı'nın dünyada, 130 ülkede uygulanıyor olması, başarısının ve esnekliğinin kanıtıdır. The Duke of Edinburgh's International Award Programı’nın kurucusu Edinburgh Dükü Prens Philip’in program hakkındaki görüşleri:

“Günümüzde, modern ve gelişmiş dünyada yetişen gençlerin karşılaşacakları birçok zorluk var. Çoğu gencin de bireysel gelişim için sağlanan olanaklara ulaşımı sınırlı. Diğer yandan, gençlere karşı sorumluluklarının farkında olan velilerin, öğretmenlerin, gönüllü kurum liderlerinin ve işverenlerin de kendi sorunları var. Bu Program gençler ve onların geleceğiyle ilgili endişe duyanlar için düşünülmüştür.

Ödül’ün amacı; gençlere, yararlı boş zaman aktivitelerini ve gönüllülük bilincini tanıtarak, onların başarıya ulaşma azmini keşfetmelerini sağlamak ve gençlerin gelişimini teşvik eden kişi ve kurumlara kılavuzluk etmektir. Bu programda yer alan herkesin kendi hayatlarına dair bir katma değer ve mutluluk yakalamasını umuyorum. Şundan eminim ki; bu programı uygulayan herkes, başkalarının saklı kalmış yeteneklerini keşfetmek ve azim gerektiren bir işi başarmalarını sağlamak konusunda yaptıkları yardımlardan dolayı ayrı bir mutluluk duyacaklardır.” Tüm bu deneyimler, kararlılık ve süreklilikle nelerin başarılabileceğinin göstergesidir. Sonsuz rekabetin olduğu bir çağda, kazanılan bu beceriler, gençleri iş hayatına da hazırlar ve onlara yeni fırsatlar sağlar.

Ödül Programının Faydaları ve Etkileri

Ödül Programı kişinin kendi sınırlarını zorlamasını esas alır. Bu programda gençler kendi Ödül Programlarını kendileri yaratır, hedeflerini kendileri belirler, gelişimlerini kendileri kayıt altına alırlar ve yalnızca kendileri ile yarışırlar.

Ödül Programının Gençler için Getirileri

✓ Özgüven

✓ Duygu ve hisleri yönetebilme

✓ Direnç ve azim

✓ İlişkileri yönetebilme ve liderlik becerileri

✓ Yaratıcılık ve esneklik

✓ Planlama ve problem çözebilme becerisi

✓ Toplumsal sorumluluklarının farkında olma

✓ Farklı kültürleri anlama

✓ Kişisel ve sosyal hayatta mutluluk

✓ Etkili iletişim becerisi

✓ Katılımcılar ve Yetişkinler Tarafından Hissedilen Etkiler

✓ İstihdam edilme ve kazanç sağlama potansiyelinde artış

✓ Bedensel sağlık ve zindelikte gelişme

✓ Zihinsel sağlık ve refah düzeyinde gelişme

✓ Hayırseverlik ve toplum için çalışmalarda artış

✓ Çevresel etkilerde gelişme

✓ Sosyal dayanışmada artış

✓ Kırıcı, itici, rencide edici davranışlarda azalma

MUN

MUN kısaltması İngilizce "Model United Nations" kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Model United Nations kavramı Türkçe'de "Model Birleşmiş Milletler" anlamına gelmektedir.MUN; Birleşmiş Milletlerin öğrenciler seviyesindeki simülasyonudur. Okullardan öğrenci delegeler seçilir ve bu öğrenciler belli ülkeleri ve BMkurumlarını temsil ederler.

Konferanslarda anadil İngilizcedir. Genellikle Birleşmiş Milletlerde bulunan komiteleri içerir. Farklı şehir ve ülkelerden delegeler katılmaktadır. Bu proje, başta Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Harvard ve benzeri saygıdeğer üniversiteler tarafından kabul görmektedir ve desteklenmektedir.

Konferanslara hazırlık aşamasında yoğun bir çalışma sürecinden geçen öğrenciler, uluslararası ilişkiler, dünya sorunları ve güncel olaylarla ilgili detaylı bir araştırma içine girerler. Her konferansta temsil edecekleri farklı ülkelerin bakış açısıyla o sorunlara çözüm getirecek yasa tasarıları hazırlar ve bunları haftalık çalışma saatlerinde tartışarak alıştırma yaparlar. Katıldıkları konferanslarda ise dünyanın farklı ülkelerinden gelen gençlerle birlikte sorunlara getirdikleri çözümleri tartışarak, münazara ederek, diplomasinin taktiklerini kullanarak Birleşmiş Milletler çatısı altında önergeler hazırlarlar.

MUN (Model United Nations) amacı nedir?

Öğrencilerin dünyaya karşı bakış açılarını geliştirmek ve uygulama yaparak demokrasi ilkesini pekiştirmektir. MUN konferanslarında dünya gündeminde bulunan global sorunlara çözüm aranmaktadır.

MUN (Model United Nations) çalışmaları nasıl yürütülür?

1. Konferans,

2. Panel,

3. Çalıştay,

4. Forumusulüyle çalışmalar yürütülmektedir.

MUN (Model United Nations)konferanslarına kimler katılabilir?

MUN (Model United Nations)konferanslarına lise ve üniversiteöğrencileri katılabilirler.

MUN (Model United Nations)'ın avantajları

Farklı şehir ve ülkelerden delegelerin katılmasıylakültürel etkileşimi de sağlanır.

Bu konferanslar sayesinde insanların İngilizce dil yeteneği ve özgüvenleri gelişir.

Dünyaya farklı bir bakış açısı kazandırırken kişinin genel kültür seviyesini de yükseltir.

Delegeler sorumlu oldukları ülke vasıtasıyla kişisel ve milli düşünceler dışında uluslararası düşüncelere sahip olur.

Gerçek Birleşmiş Milletler’in tam bir simülasyonu olan bu aktivite sayesinde öğrenciler, araştırma, yazma, tartışma, topluluk önünde konuşma yapma, fikirlerini ifade etme gibi çok önemli beceriler edinirler

CARIBOU CONTENTS

Caribou Matematik öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli bir organizasyondur. Uluslararası Caribou Matematik Yarışması ise dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır.


Yılda 6 defa, 1, 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 kategorilerinde düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca, Çince ve Farsça gibi dillerde yürütülür. Türkiye’ de yarışmaya katımak isteyen okullar ve öğrenciler yarışmaya bu dillerden uygun olanı seçerek katılırlar.

Caribou Contents
Academic Marathon

ACADEMIC MARATHON

AcademicMarathon, Senede bir defa gerçekleşen, matematikten, biyolojiye; psikolojiden enformatik bilimine kadar birçok yarışma dalında, farklı ülkelerden lise öğrencilerinin katılıdğı online uluslararası bir yarışmadır.


AcademicMarathon, Senede bir defa gerçekleşen, matematikten, biyolojiye; psikolojiden enformatik bilimine kadar birçok yarışma dalında, farklı ülkelerden lise öğrencilerinin katılıdğı online uluslararası bir yarışmadır.

BİLGE KUNDUZ

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Bilge Kunduz
MICC

MICC

MICC, dünyanın her yerinden lise ve üniversite öğrencileri için ICC nezdindeki denemelerin bir simülasyonudur. Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), İnsan Haklarının ve savaş kurallarının korunması için dünyanın en gelişmiş mekanizmasıdır. MICC, lise ve üniversite öğrencilerine ICC'nin temel ilkelerini öğretmeyi amaçlayan bir programdır. Kreisau-Initiative eV, Polonyalı ortak kuruluşu Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego (Avrupa'da Karşılıklı Anlayış için Krzyżowa Vakfı) ile birlikte 2005 yılından bu yana, Uluslararası Ceza Mahkemesi Modelini (MICC) organize etmektedir. İnsan Hakları Eğitimi.


Her simülasyonun çalışma dili İngilizce'dir ve her oturum, hazırlık, deneme ve karara varma gibi ICC sürecinin bir simülasyonunu içeren eğitimler, tartışmalar ve atölye çalışmalarından oluşur. Dünyanın dört bir yanından öğrenci getiren MICC, çeşitli ulusal ve sosyal geçmişlere sahip öğrenciler arasında kültürlerarası diyaloğu ve anlayışı teşvik eder. Bu çalışmanın amacı, öğrencileri insan hakları ve insancıl hukuk okumaya teşvik etmektir. MICC programı üç projeyi kapsar: MICC Okulu, MICC Dünyası ve MICC Üniversitesi.

TEDX

TEDxYeniYolSchools, 2018 yılından beri Eskişehir’de ilk ve tek bir eğitim kurumunda Yeni Yol Okulları düzenlemektedir. “Paylaşmaya değer fikirler”in dile getirildiği, her sene öğretmen ve öğrenciler ile organizasyonunu hazırladığı, konuşmacılarının her alanında ilham alınması gereken kişilerin oluşturduğu bir günlük bir organizasyondur.


TEDEd; konuşmacılarının okul öğrencileri olduğu ve TEDx konuşmalarından ilham alıp kendi fikirlerini okuldaki öğrencilere,öğretmenlere ve velilere yapılan konuşmalardır.

Tedx
WATHERLOO MATH

WATHERLOO MATH

Waterloo Math Contest(CEMC),University of Waterloo bünyesinde faaliyet gösteren , matematik ve bilgisayar bilimlerinde öğrenci ve öğretmenlerin eğlenerek matematik becerilerini artırmayı, özgüvenlerini geliştirmeyi amaçlıyor. CEMC, her yıl ilköğretimden lise seviyesine kadar problem çözmeye dayanan farklı yarışmalar düzenliyor.

UYGULAMALARIMIZ

Ders Deo

DERS DEO

Dersdeo bir uzaktan eğitim destek sistemidir. Çoğunluğu kurumumuz öğretmenlerinden oluşan eğitim kadrosu tarafından hazırlanan ders videoları öğrencinin konsantre olabileceği zamanlamalarda planlanıldı. 5 dakikadan 12 dakikaya kadar uzunlukta olan ders videolarımız yine Türkiye’de yapılmayan bir şekilde sınıflandırıldı. Müfredattaki her konu başlığı için ayrı videolar yapıldı. Bu sayede sadece bir kaç konuyu tekrar etmek isteyen öğrencinin aradığını hemen bulması sağlandı.

DİJİTAL ETÜT

Öğrencilerin, ihtiyaç duydukları her an öğretmenlerine ulaşabilmesi için pratik bir araçtır. Dijital Etüt uygulaması, üç ayrı panel olarak kullanıcılara sunulur. Öğretmenler, öğrenciler ve yöneticiler programa farklı panellerden giriş yapar. Öğrenci çözüm yolunu veya doğru cevabını bilemediği soruyu, akıllı telefonu vasıtası ile fotoğraf veya metin formatında uygulamaya gönderir. Öğrenciler tarafından gönderilen sorular havuzda toplanır ve branşın sorumlusu olan öğretmenlerin ekranlarına düşer.

Dijital Etüt
Uygulamalar

Öğretmenler cevaplamak istedikleri soruları rezerve ederek havuzdan alırlar. İsterlerse gönderilen fotoğraf üzerinde, isterlerse başka bir sayfada çözerek, yine fotoğraf veya metin formatında tekrar sisteme gönderirler. Sorulan soru ve verilen cevap sadece muhatabı olan öğrenci ve öğretmen tarafından görülür.

VELİ BİLGİLENDİRME PLATFORMU

Veli bilgilendirme Platformumuz ios için Yeni Yol Okulları android için YYL olarak uygulamayı indirebilirsiniz. Ya da internet sitemizde bulunan veli girişi butonundan sistem girişi yapabilirsiniz.

Veli Bilgilendirme Platformu
Anaokulu Beden Eğitimi ve Spor

Bu Uygulama Ne İşimize Yarar?

  • Öğrenci – Öğretmen ve veli üçlüsünün birbirleri ile olan iletişimini sağlayan bir uygulamadır.
  • Devam – devamsızlık takibi
  • Sınav tarihleri ve ayrıntılı sınav sonuçları
  • Ödevler ve takibi
  • Ders Programı
  • Yemek Listesi
  • Akademik takvim ve Etkinlikler.

BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM FORMU

Yeni Yol